Sakralne diamenty...

sanktuaria maryjne

Czerna... Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej.

Czerna malownicza wioska w której znajduje się cudowne sanktuarium maryjne. Sanktuarium to znajduje się w kościele p.w. Św. Eliasza w klasztorze Karmelitów Bosych. Przestępując bramę klasztorną nad głowami mamy napis: " Silentio - znaczy Milczenie ".

 

DSCN0401.JPG

 

Tuż obok na ścianach znajdują się obrazy: Św. Rafała Kalinowskiego i Bł. Alfonsa Mazurka. Do 1805 r Karmelici Bosi tworzyli erem- czyli klasztor pustelniczy. Decyzją władz austriackich erem przekształcił się w sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. Wchodząc do tej małej, ale jakże cudownej świątyni nad głowami mamy barokowy portal, który zdobią herby Tęczyńskich- Topór i Firlejów - Orzeł Dwugłowy. Tuż przy wejściu możemy zobaczyć grobowiec fundatorki kościoła, a na posadzce znajduje się płyta nagrobna z dziś już częściowo nie czytelnym napisem.

 

 

Podchodzę bliżej ołtarza głównego. Zwieńczeniem tego ołtarza jest obraz przedstawiający Św. Eliasza, a po bokach w przepięknych relikwiarzach stoją relikwie świętych męczenników.

 

 

W bocznym ołtarzu wisi obraz przedstawiający Matkę Boską Szkaplerzną. Obraz ten został namalowany w XVII w. przez krakowskich malarzy. Malarze ci wzorowali się na bizantyjskiej Madonnie - Salus Populi Romani.

 

 

Tuż przy ołtarzu z wizerunkiem Matki Boskiej Szkaplerznej jest pełno wot dziękczynnych. Ludzie składają je by wypraszać przed tym cudownym wizerunkiem łaski. Ja również jestem wśród tej rzeszy pokornych pątników. Również i ja składam dziękczynnie w postaci modlitwy przed Matką Boską z Czernej.

 

 

Moją cichą modlitwę kieruję również przed wizerunek Św. Rafała Kalinowskiego, który ma w tutejszym klasztorze swoją małą kapliczkę. Karmelitów Bosych na ziemie polskie sprowadziła królowa Jadwiga, zaś na krzeszowską ziemię, dając im małą osadę zwaną później Czerną w 1629 r. Agnieszka z Tęczyńskich - Firlejowa. To jest główną fundatorką odwiedzonego przeze mnie sanktuarium. Cała świątynia utrzymana jest w epoce wczesnego baroku.

 

 

 Spacerując po przyklasztornym terenie podziwiałam ustawione tam różne pomniki, a także maleńkie kapliczki. Jest tam też posąg Św. Eliasza patrona zakonu. Na terenie klasztornym możemy zobaczyć pozostałości po eremach, a także ruiny Diabelskiego Mostu. Klasztor odwiedzali królowie m.in:

Władysław IV. Było na tym terenie 12 pustelniczych eremów.

 

 

Spacerując po tym terenie odwiedziłam także unikatową Drogę Krzyżową. Droga ta stapia się z malowniczo położonym starym lasem. Warto także wstąpić na przy klasztorny cmentarz, kryje on w sobie wiele bardzo ciekawych, ale także cennych historycznie pomników np. grób Generała Aleksandra Błędowskiego - uczestnika powstania listopadowego. 


click to create your glitter text